W lokacie chodzi o zysk

Lokata terminowa należy do jednych z najpopularniejszych produktów bankowych, a także jednych z najpopularniejszych sposobów inwestowania. Nie powinno to dziwić, ponieważ założyć może ja prawie każdy, zaś inwestycje dają może niewielki, ale za to bardzo pewny i bezpieczny zysk. Mało tego, lokata nie wymaga specjalnej znajomości zasad inwestowania, ponieważ tym zajmuje się już sam bank. My w zasadzie musimy wiedzieć tylko, gdzie pieniądze ulokować najkorzystniej. Warto wiec śledzić aktualne rankingi lokat, dostępne bez problemu w sieci, gdzie można poszczególne oferty porównać pod różnym kątem. Pozwala to również na wstępne wybranie najlepszych ofert. Trzeba jednak mieć trochę rozeznania, czym się kierować przy wyborze i jakie znaczenie mają poszczególne parametry.

Najpierw oprocentowanie

Kluczowe znaczenie dla określenia tego, jaki zysk lokata nam przyniesie ma jej oprocentowanie. Jest to bowiem parametr, który bezpośrednio określa jak wysokie będą odsetki. Procentowanie to zależy generalnie od wysokości obowiązujących stop procentowych, ale może być różnie uwzględniane. O co chodzi? Otóż uwzględnione może być oprocentowanie określone na podstawie wysokości stóp procentowych z dnia założenia lokaty i obowiązywać one będzie przez cały czas jej trwania niezależnie od zmian tych stóp – wtedy mówimy o oprocentowaniu stałym Istnieje jednak również oprocentowanie zmienne. Przy takim oprocentowaniu, może ono przyjmować w trakcie trwania lokaty różne wartości, adekwatne do zmian stóp procentowych. W zależności od konkretnej sytuacji możemy więc zarobić więcej lub też mniej niż było zakładane na początku. Ważny jest również sposób liczenia odsetek, a ma to związek z ich kapitalizacją. Kapitalizacja polega zaś na dopisywaniu wypracowanych odsetek do kapitału, przez co większa jest podstawa do naliczenia kolejnych. Im więc kapitalizacja jest częstsza, tym lepiej.

Jak długi termin?

Nazwa lokata terminowa sugeruje, ze jest ona zawierana na określony czas i tak w istocie jest. Może być lokata długoterminowa, na przykład dwuletnia lub też krótkoterminowa, na przykład półroczna. Niektórzy przyjmują jeszcze inną klasyfikację, bardziej szczegółowa i wyróżniają lokaty średnioterminowe. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, ze termin trwania lokaty powinien być dostosowany do tego, jak długo możemy trzymać na niej środki, ponieważ wybranie ich przed terminem powoduje utratę wypracowanych odsetek. Jeśli przewidujemy, że środki będą nam potrzebne szybko, to lepiej wybrać dobrze oprocentowaną lokatę krótkoterminową. W innym przypadku można pomyśleć o lokacie długoterminowej, na której środki będą dłużej pracować