Kredyty samochodowe – jakie koszty, czy to się opłaca ?

Zazwyczaj kiedy pierwszy raz kupujemy samochód, to musimy wziąć kredyt. Sytuacja w Polsce wygląda obecnie tak, że klient najpierw chce konkretną markę i model samochodu, a następnie sprawdza czy jego zdolność kredytowa pozwala na nabycie samochodu, za kwotę uzyskaną z kredytu. Osobiście znam osoby, które najpierw sprawdzały w poszczególnych bankach swoją zdolność kredytową, a następnie wybierały pod dana kwotę samochód, który najbardziej im odpowiadał. Oczywiście w obecnych czasach, kiedy prawie każdy ma na swoim telefonie lub w domu internet, nie trzeba udawać się osobiście lub dzwonić do każdego banku. Istnieją strony internetowe, gdzie znajdują się wszystkie oferty polskich banków, dotyczące kredytów samochodowych. Dzięki temu w ciągu kilkunastu minut możemy porównać ofertę kredytów samochodowych z całej Polski.

Kredyt na samochód – jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi bankami, czy są duże i czy warto w ogóle je porównywać ?

Warto pamiętać, że kredyty samochodowe są zazwyczaj nisko oprocentowane. O wiele mniej, niż kredyty konsumpcyjne. Dlatego warto brać kredyty na samochód, zamiast kredytów gotówkowych. Koszty specjalistycznego kredytu samochodowego są znacznie niższe, co automatycznie przekłada się na mniejsze raty kredytu na auto. Jest to bardzo ważne dla każdego gospodarstwa domowego, ponieważ jak wiadomo wydatków co miesiąc jest dużo. Jeżeli chodzi o sam koszt kredytu to przykładowo auto za 20 000 zł, okres kredytowania na 4 lata – w takim przypadku rata wynosi od 497,51 zł do 572,58 zł. A więc kwota spłaty kredytu (kwota kupna + odsetki) waha się w granicach od 23 880,28 zł do 27 483,78 zł . To tylko przykład ukazujący, że różnice mogą być bardzo duże (w powyższym przypadku około 3500 zł). A im droższy jest samochód, tym większe są różnice w kosztach kredytu. Warto mieć to na uwadze podczas dokonywania wyboru kredytu samochodowego. Będzie nam to procentowało (dosłownie), w przyszłości.

Kredyty na auto – podsumowanie, czyli czy warto sprawdzać koszty kredytów na samochód.

Podsumowanie jest bardzo proste. Należy dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku i wybrać kredyt, który będzie dla nas najbardziej korzystny. Można popytać znajomych, sprawdzić w naszym banku lub użyć internetu do porównania ofert poszczególnych banków. Samochód to jeden z tych wydatków w życiu, który zaraz po kupnie mieszkania jest największy (mowa tu o dużych wydatkach w krótkim okresie czasu). Dlatego należałoby zachęcić każdą osobę do zapoznania się z tematem, w szczególności jeżeli kupujemy drogie auto i w naszym przypadku nie wchodzi w rachubę pożyczka od rodziny lub znajomych. Jeżeli zapoznamy się z ofertą każdego banku, będziemy pewni, że wybraliśmy najlepszą dla nas ofertę. Jest to bardzo ważne, ponieważ różnice w kwotach pomiędzy poszczególnymi bankami mogą być bardzo duże. A to automatycznie przenosi się na kwoty pieniędzy, którymi co miesiąc będziemy dysponowali (wolnymi po odjęciu kosztów życia).