Dobre Praktyki o których warto pamiętać przy zakładaniu lokaty

Założenie lokaty – zwłaszcza o dużej wartości – wiąże się z pewnym prestiżem i bezpieczeństwem finansowym, ale też z obawą, czy dana inwestycja naprawdę będzie tak rentowna, jak tego oczekiwaliśmy. Żeby się o tym upewnić, warto pamiętać o kilku istotnych praktykach, których przestrzeganie zapewni nam jeszcze większy komfort inwestycyjny.

Bank a przedłużanie lokaty

Załóżmy, że inwestor A zdecydował się na założenie lokaty. Osoba ta znalazła ciekawą ofertę banku, której oprocentowanie sięga nawet 3.5 procenta (oczywiście jednorazową). Po upływie terminu lokaty, bank automatycznie ją przedłużył, aczkolwiek ze znacznie niższym oprocentowaniem. Co ciekawe, w Polsce można było spotkać się z takim przypadkiem, gdzie bank odnowił lokatę Klienta na 0.01 procent, co – nawet biorąc pod uwagę nasze polskie warunki – jest wartością śmieszną. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Klienci często zapominają o wypłaceniu swoich środków i ulokowaniu ich gdzie indziej. Bank tymczasem zarabia na pożyczonym kapitale, który praktycznie nic go nie kosztuje.

Negocjacja stawek oprocentowania? Tak, to możliwe!

Mało który Inwestor ma świadomość, że może – w dość prosty sposób – zwiększyć nieco oprocentowanie swojej lokaty. Jak to zrobić? Najlepiej dzwoniąć na infolinię i poprosić o indywidualną ofertę lokaty. Niestety, już dawno skończyły się czasy, gdy bank zgadzał się na nieco lepsze warunki o ile Klient miał do zaproponowania większą kwotę. Dziś ceni się zwłaszcza Inwestorów o mniej zasobnych portfelach, gdyż korzystne warunki lokat obowiązują w zasadzie wyłącznie do 10 tysięcy złotych. Zresztą wystarczy spojrzeć na statystyki na porównywarkach i kalkulatorach lokat.

Lokaty strukturyzowane? Nie, dziękuję!

Niektóre banki poszły jeszcze dalej, oferując swoim Klientom tak zwane lokaty strukturyzowane, bądź też lokaty z gwarancją kapitału. Ich mechanizm polega na tym, że większość przekazanych środków inwestuje się np. w obligacje skarbowe, przy czym resztę (np. 20 procent) w akcje. Należy pamiętać, że oferta takiej lokaty nie zapewnia nam zysku. Co najwyżej, może ona uchronić nasz kapitał przed stratą. Na takie rozwiązanie powinny się decydować wyłącznie osoby obeznane w temacie inwestycji.

Zobacz także:  W lokacie chodzi o zysk

Reasumując, każdy bank stosuje – przy zakładaniu lokat – szereg kruczków. Dlatego rolą Inwestora jest mądre wybieranie poszczególnych produktów finansowych. Stracić pieniądze można zresztą bardzo łatwo. O wiele trudniej jest je odzyskać z zyskiem. Zwłaszcza, że sytuacja na rynku wcale nie ułatwia zadania osobom, które chcą bezpiecznie inwestować w kapitał.