Dla kogo kredyt hipoteczny

Często nie ubiegamy się o kredyt hipoteczny gdyż sami zakładamy że go nie otrzymamy, jak się okazuje , w okół tego rodzaju kredytu narosło mnóstwo różnych stereotypów i nie wszystkie są prawdziwe. Wiele osób myśli, że pracując na zlecenie nie dostaniemy pożyczki, albo, że singiel nie ma szans na kredyt mieszkaniowy. Prawda jest taka, że żadne z powyższych nie przekreśla szans na kredyt hipoteczny, banki rozpatrują wnioski o pożyczkę indywidualnie.

KREDYT HIPOTECZNY – DLA KOGO?

Jak się okazuje nie ma jednego uniwersalnego szablonu według, którego banki decydują o przyznaniu lub odrzuceniu naszego wniosku o kredyt hipoteczny. O tym, czy otrzymamy kredyt na mieszkanie, rozstrzyga kilka istotnych czynników. Zdecydowanie na większą część z nich mamy wpływ a inne są poza naszą kontrolą. Wszystkie jednak powinniśmy znać, ponieważ są one kluczem do odpowiedzi na pytanie: „czy dostanę kredyt hipoteczny?”. Poznając główne kryteria jesteśmy już zdecydowanie bliżej pozytywnej odpowiedzi niż myślimy. A już z pewnością bliżej niż gdybyśmy oceniali zdobycie kredytu przez pryzmat stereotypów, na które nie zawsze powinniśmy zwracać uwagę.

WIEK A KREDYT HIPOTECZNY

Jeżeli chodzi o wiek, musimy wiedzieć o tym, że na wiek nie mamy wpływu. Na szczęście banki mają dosyć elastyczne podejście do tego kryterium i musimy o tym wiedzieć. Abyśmy jednak mogli starać się o kredyt hipoteczny musimy mieć ukończone 18 lat i to jedno z podstawowych kryteriów. Jednak mimo to większość banków zdecydowanie chętniej udziela kredytów młodszym osobom, nawet jeżeli zdolność kredytowa jest mniejsza te osoby są dla banków i tak bardziej pwne. Wynika to tylko i wyłącznie z okresu, na jaki przyznawany są tego rodzaju kredyty. Bank bierze pod uwagę zarówno wiek kredytobiorcy w momencie składania wniosku, jak i wiek w chwili, gdy umowa będzie się kończyła, czyli istotne jest to ile będziemy mieli lat kiedy skończymy spłacać kredyt.

Osoby na emeryturze, nawet jeśli mają zagwarantowany stały dochód, mogą mieć niestety problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji. Na szczęście jak się okazuje są jednak sposoby, by obejść to restrykcyjne podejście. Po pierwsze warto wówczas wykupić polisę na życie i cesja na bank, a po drugi – warto dysponować wysokim wkładem własnym, trzeci zaś sposób to młodszy współkredytobiorca. Wszystkie te działania mają za zadanie zabezpieczyć pożyczone pieniądze i ułatwić bankowi ich odzyskanie na wypadek śmierci kredytobiorcy bądź innych zdarzeń uniemożliwiających spłatę kredytu.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Zdolność kredytową możemy w bardzo prosty sposób obliczyć korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej. Warto to zrobić, ponieważ na swoją zdolność mamy wpływ i w każdej chwili możemy ją poprawić gdybyśmy byli z niej nie zadowoleni.

Zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu jaką jesteśmy w stanie spłacić w określonym czasie. Im większą mamy zdolność tym więcej opcji kredytu jest do wyboru i lepsze mogą być warunki. Brak zdolności zamyka nam jednak drogę do uzyskania pożyczki w banku.