Czy warto pozyskać kredyt gotówkowy – krótki poradnik

Wartość posługiwania się kredytem gotówkowym rośnie w nowoczesnej gospodarce, ponieważ ludzie po prostu niewiele zarabiają, a jednocześnie muszą wydawać nieco więcej, przynajmniej w pewnych okresach życia. Remonty, wakacje, dodatkowe inwestycje, śluby, przyjęcia okolicznościowe, krytyczne zdarzenia to właśnie obszary, w których najczęściej wydaje się środki pozyskiwanie dodatkowo z banków detalicznych lub z parabanków. Możliwość spłaty kredytu można w znaczący sposób podnieść i w artykule nauczysz się tej sztuki, bez większych trudności.

Ocena potrzeb zakupowych

Czasami bywa tak, że człowiek po prostu zapala się na pewien zakup, ale czy jest on faktycznie niezbędny dla twojego przetrwania lub podniesienia wygody gospodarstwa domowego? Nawet gdy chcesz pozyskać produkt w promocji i zaciągasz na niego kredyt, wtedy koszty umowy kredytowej zaczynają przeważać nad opłacalnością pomysłu. Nie zawsze warto zaciągnąć kredyt gotówkowy, ale nie zawsze również należy z niego od razu rezygnować. Po prostu prosta analiza użyteczności w porównaniu do kosztów daje niesamowite wyniki i możliwość podjęcia faktycznie racjonalnych decyzji dla twojej przyszłości ekonomicznej.

Możliwość generowania oszczędności

Jeżeli jesteś w stanie wygenerować w krótkim czasie, np. miesiąc – pół roku wystarczające oszczędności na wybrany zakup konsumpcyjny, wtedy zaciąganie kredytu gotówkowego mija się z celem. W przypadku zakupu telewizora, klasycznego sprzętu AGD/RTV do domu możesz z takim zakupem poczekać i po prostu nazbierać nadwyżki. Często jednak podejście do zbierania oszczędności nie wykazuje dużej efektywności dla gospodarstwa domowego. Wystarczy wskazać, chociażby na rynek nieruchomości, na potrzebę zrobienia remontu, zakupu samochodu lub droższego sprzętu specjalistycznego. Wtedy kredyt gotówkowy to właściwie obowiązkowe źródło gotówki. Niektóre rzeczy jak wskazany sprzęt specjalistyczny weźmiesz bez większych problemów pod postacią leasingu (natychmiastowe korzystanie z urządzenia i możliwość późniejszego taniego wykupu). Jeżeli już zamierzasz pozyskać kredyt gotówkowy, wtedy przyda się ograniczenie dotychczasowych zobowiązań. Zerwij, np. umowy z nieefektywnymi dostawcami usług, np. internetowych i zmień umowę na tańszą, zrezygnuj z telewizora i przesiądź się na telewizję internetową, itp. Manipulacja dotychczasowymi zobowiązaniami bywa tak wydajna, że pozwala bez problemu wpisać do budżet domowego dość wysoką ratę, bez straty dotychczasowej jakości życia. Większość gospodarstw domowych, nawet nie zastanawia się nad czym mogłaby zaoszczędzić. Rodziny rzadko prowadzą faktyczne budżety domowe, a to jednak ogromna przewaga na zmiennym rynku.

Ocena faktycznych kosztów

Kwotę, którą wydasz za pośrednictwem kredytu gotówkowego będziesz musiał spłacić w znacznie większej skali (kapitał + odsetki). Akurat temat odsetek należy bacznie obserwować. Obecnie oferty kredytu gotówkowego możesz porównywać. Każdy pożyczkodawca musi podawać niezbędne informacje o proponowanych przez siebie usługach. Dobrze jest zapoznać się z bezpłatnymi porównywarkami kredytów gotówkowych. W ten sposób zobaczysz, jaka instytucja ma najlepsze oceny i najniższe koszty. Oczywiście nie zawsze najniższe koszty mają znaczenie, ale uczciwość pożyczkodawcy. To najważniejsza sprawa. Uważaj ostatecznie na zbyt duże zabezpieczenia w umowach o kredyt gotówkowy. Czasami lepiej sobie odpuścić niż narazić się na stratę rodzinnego majątku. Czy teraz rozumiesz, co może przynieść kredyt gotówkowy twojemu gospodarstwu domowemu?