Wiele klientów decyduje się zakup mieszkania właśnie poprzez hipotekę. Nie wiedzą, że można także w inny sposób stać się właścicielem pierwszego mieszkania. Co wybrać? Kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Zarówno w przypadku jednego i drugiego widzimy wady i zalety, warto je poznać na https://www.niskarata.org/kredyty-gotowkowe ranking kredytów gotówkowych.

Kilka słów o kredycie hipotecznym

Dużo mówi się o hipotece mieszkaniowej. Tylko co to właściwie znaczy? Pojęcie hipoteczny tak naprawdę się wzięło od innego, znanego zwrotu – hipoteka. Jest to pewien rodzaj umowy prawnej, która stanowi pewne zabezpieczenie poprzez wpisanie tymczasowego wierzyciela w księdze wieczystej. Kredytów hipotecznych możemy mieć naprawdę wiele. Najpopularniejsze kryteria to:

  • oprocentowanie,
  • sposób spłaty,
  • przedmiot finansowania,
  • waluta kredytu.

Zarówno kredyt gotówkowy jak i hipotecznym w tym przypadku łączy oprocentowanie. Mamy do czynienia z dwoma rodzajami oprocentowania: stałym oraz zmiennym. Oprocentowanie stałe jest nie tylko bezpieczniejsze, ale także dużo wygodniejsze. W przypadku oprocentowania zmiennego musimy się liczyć z tym, że wysokość rat może ulec zmianie. Zwłaszcza wtedy, kiedy bierzemy kredyt na kilka lat. Wtedy już jesteśmy pewni, że wysokość raty kredytu na pewno ulegnie zmianie.

Kredyt gotówkowy – lepsza alternatywa?

W przypadku kredytu hipotecznego możemy go wziąć tylko na jeden cel – mieszkaniowy. W przypadku kredytu gotówkowego możemy go przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie pyta nas na co są nam potrzebne pieniądze i co najważniejsze – nie trzeba zabezpieczenia w postaci hipoteki. Kredyty gotówkowe mają to do siebie, że na większe sumy jest zalecane wykupienie ubezpieczenia. Piszę „zalecane”, gdyż bank tak naprawdę nie może nas zmusić do zapłacenia wyższej raty kredytu. Natomiast niestety będzie musiał dodatkowo udowodnić bankowi, że jest godny zaufania. Ubezpieczenie jest najłatwiejszym sposobem pokazania, że jest się wiarygodnym klientem. Nikt nie jest w stanie przewidzieć pewnych sytuacji losowych, gdzie znajdziemy się w takim położeniu, iż nie będziemy w stanie spłacić kredytu. Hipoteka jest o tyle dobra, że bank staje się tymczasowym właścicielem nieruchomości i to my musimy go spłacić. Rezygnacja z ubezpieczenia jest dość ryzykowna. Chyba, że mamy bardzo dobre wyczucie i jesteśmy świadomi, że damy radę spłacać kredyt przez następne 10 lat.

Cele kredytu gotówkowego

Jak każdy kredyt ma swoje cele zarówno gospodarcze i społeczne. Po pierwsze – zajmuje się stymulacją gospodarki. Następną jest pewna alokacja kapitału. Aż w końcu finansuje działanie gospodarki. Co przez to można powiedzieć? Ano właśnie to, że wspiera jej płynność i wpływa na kreację pieniądza na przyszłe lata. Do społecznego znaczenia kredytu możemy zaliczyć przyśpieszenie postępu ekonomicznego, szybkie zaspakajanie potrzeb czy też źródła problemów indywidualnych. W ostatnim aspekcie chodzi o pewne zadłużenia i konflikty społeczne. Warto pamiętać, że kredyt gotówkowy jest pewnym przywilejem a nie prawem. Nie każdy posiada prawo do wzięcia kredytu, gdyż nie jest to określone żadnym prawem. Bank ma niemal obowiązek podjąć decyzję na podstawie zdolności kredytowej. Jeśli chcemy uniknąć sytuacji weryfikacji na podstawie historii kredytowej to będziemy musieli niestety zgłosić się do prywatnych przedsiębiorców. Zdolnością kredytową krótko mówiąc nazywamy pewną zdolność do spłacenia zobowiązania. Terminy spłaty kredytu są określone w umowie. Są jednak sytuacje w których dopuszcza się udzielenie kredytu ze złą historią kredytową. Wtedy trzeba odpowiednio zabezpieczyć kredyt w postaci ubezpieczenia i przedstawienie pewnego planu. Działania mają na celu uzyskanie zdolności kredytowej.