Tworzenie pozytywnej zdolności kredytowej jest niezbędne, jeżeli chcesz funkcjonować bezpiecznie, a do tego efektywnie na rynku pożyczek krótko lub długoterminowych. Każdy kredytobiorca ma szansę, aby wzmocnić potencjał spłaty zobowiązania. W artykule otrzymasz informacje o najważniejszych metodach kreowania maksymalnej wiarygodności w oczach kredytodawców. To pomoże ci ostatecznie pozyskać tani kredyt gotówkowy.

Optymalizacja zdolności kredytowej

Najszybciej kredyt gotówkowy otrzyma kredytobiorca, który dysponuje możliwością poręczenia zobowiązania przez członka rodziny, czy inny podmiot. Pożyczki z żyrantem nie wymagają nawet często potwierdzenia zarobków, czy innych specyficznych elementów wymaganych w analizie finansowej. Takie pożyczki charakteryzują się maksymalnym poziomem bezpieczeństwa dla kredytodawców, a zatem to również ekonomiczny wybór dla klientów. Odnalezienie żyranta to najczęściej stosunkowo trudne zadanie, jednak przy kredytach krótkoterminowych to zdecydowanie mniejszy problem. Gospodarstwa domowe złożone z dwóch osób, małżeństwa to również szansa na ograniczenie kosztów zobowiązania, ponieważ ryzyko spłaty miesięcznych rat rozkłada się na więcej osób. Małżeństwo dysponuje połączoną zdolnością kredytową, a to uprawnia do podjęcia większych pieniędzy z banku detalicznego lub firmy pożyczkowej. Jeżeli ubiegasz się o większy kredyt hipoteczny, typowo długoterminowy połączenie zdolności kredytowej w małżeństwie mocno wpływa na opłacalność i przede wszystkim komfort spłaty zobowiązania. Małżeństwa, do tego z podpisaną rozdzielnością majątkową posiadają jeszcze większy potencjał zadłużeniowy, chociaż to rzadko spotykana praktyka. Rozdzielność majątkowa daje czysty obraz ekonomiczny i nie wywołuje dodatkowego ryzyka dla kredytobiorcy przy ewentualnym rozwodzie. Niektórzy kredytobiorcy przenoszą się na czas spłaty zobowiązania do domu rodzinnego. Taka formuła się opłaca, ponieważ według wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego maksymalne zadłużenie w stosunku do dochodu może wynosić aktualnie w granicach 75%, a więc bardzo dużo. Chodzi tutaj oczywiście o wysokość miesięcznych rat. We wniosku kredytowym warto poza tym wykazywać możliwie najdłuższy czas zatrudnienia u jednego pracodawcy. Im dłużej, tym lepiej dla punktacji kredytobiorcy. Kredytodawcy bardzo chętnie oceniają również wiarygodność pracodawców, szczególnie przy dłuższych umowach. To pokazuje, że stabilność, rodzaj zatrudnienia ma bardzo duże znaczenie.

Specjalizacja zawodowa przydatna do osiągnięcia maksymalnego potencjału kredytowania

W Polsce bardzo chętnie zadłużają się różnego rodzaju specjaliści branżowi ze względu na potencjał negocjacyjny oprocentowania i dodatkowych warunków spłaty. Banki najchętniej obsługują wskazaną grupę docelową. Wyrobienie solidnej pozycji zawodowej gwarantuje praktycznie lepsze warunki współpracy kredytowej. Optymalizacja zdolności kredytowej to najczęściej długoterminowy proces, w którym do gry wchodzą czynniki finansowe, a także jakościowe. Już po złożeniu wniosku kredytowego system natychmiast kwalifikuje kredytobiorcę do grupy ryzyka.

Dostępność do kredytów lepsza od oszczędzania

Zdolność kredytowa składa się z wielu czynników. Nie musisz spełnić wszystkich, aby korzystać dogodnie z pożyczek gotówkowych. Warto jednak pracować stale nad potencjałem ekonomicznym gospodarstwa domowego, ponieważ dobry kredyt krótkoterminowy to często alternatywa dla oszczędzania. Poza tym rynek kredytowy stał się bezpieczniejszy ze względu na ograniczenie kosztów pozaodsetkowych.