Uzyskanie kredytu gotówkowego nie jest w obecnych warunkach gospodarczych bardzo trudnym zadaniem. Wystarczy tylko dopełnienie podstawowych formalności, a także przedstawienie dochodów. O czym jednak warto pamiętać przy podpisywaniu każdej umowy kredytowej, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje ekonomiczne w przyszłości? W artykule ocenisz warunki zaciągania kredytu gotówkowego krok po kroku. Dzięki temu zwiększysz potencjał współpracy z instytucjami finansowymi.

Potencjał zaciągania kredytu gotówkowego zależy w największym stopniu od pozytywnej zdolności kredytowej. Jeżeli nie pracujesz nad stabilnością dochodu, masz złą historią spłaty dotychczasowych zobowiązań, także pozabankowych, np. alimentów nie masz szans na racjonalny kredyt gotówkowy, czy bardziej długoterminowe zobowiązanie. U kredytodawców panuje zasada porównywania dochodów w stosunku do kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Większość banków detalicznych przy ocenie realnych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego korzysta z danych Głównego Urzędu Statystycznego, co blokuje możliwość ich zaniżania. Jeszcze kilka lat temu zaniżanie kosztów umożliwiało wygenerowanie dużego kredytu bez właściwej zdolności kredytowej. To zwiększało niebezpieczeństwo wejścia na bardzo niebezpieczną ścieżkę spirali zadłużenia. Dochody przy zaciąganiu kredytu gotówkowego musisz udokumentować. W jaki sposób? Najszybciej zrobisz to szczegółowym wyciągiem z rachunku osobistego, czy formularzem PIT za poprzedni rok. W przypadku podpisywania umowy kredytowej z bankiem, w którym posiadasz rachunek osobisty sprawa jest nieco prostsza, a decyzja kredytowa praktycznie automatyczna.

Na ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie musisz się zgadzać. To opcja, a nie obowiązek, chociaż w niektórych przypadkach brak ubezpieczenia wpływa na rating przy rozpatrywaniu wniosku. W aktualnych warunkach banki detaliczne akceptują również środki z programu 500+, jako udoskonalenie dochodu. Dzięki temu wiele gospodarstw domowych ma większe szanse na rynku kredytowym.

Praca nad zdolnością kredytową to podstawa dla każdego kredytobiorcy

Naturalnie im lepsza zdolność kredytowa, tym mniejsze niebezpieczeństwo poruszania się po współczesnym rynku kredytowym. Nie rezygnuj jednak nigdy z dogłębnego porównywania potencjału banków detalicznych, czy firm pożyczkowych, nawet niszowych, bo wiele z nich działa naprawdę profesjonalnie i zapewnia lojalnościowe warunki współpracy nawet dla drobnych kredytobiorców. Czy teraz lepiej zaplanujesz proces zaciągania kredytu gotówkowego?