Zdolność kredytowa to jeden z kluczowych czynników przed nawiązaniem współpracy z bankami komercyjnymi. Określenie zdolności do spłaty zobowiązań krótko i długoterminowych to bezpieczeństwo dla dwóch stron. Żaden pożyczkodawca nie chce wypłacać pieniędzy nierzetelnym klientom, z ograniczeniami w zakresie kształtowania dochodów. Zdolność kredytowa to wiele powiązanych elementów, z których każdy posiada pewną „wagę” - znaczenie.

Od czego zależy ocena zdolności kredytowej?

Stabilność dochodów i ich potwierdzenie na rachunku osobistym to podstawa przy ocenie kredytobiorcy przez bank komercyjny. Liczy się również dobra historia kredytowa, o co często dość trudno, jeżeli nie zaciągałeś nigdy żadnych pożyczek gotówkowych. Młodym ludziom poleca się podpisanie niewielkich umów kredytowych już po podjęciu pierwszego zatrudnienia, np. na zakup sprzętu komputerowego w celu potwierdzenia pozytywnych warunków spłaty. To jedna z ciekawszych kart przetargowych przy negocjacjach o większy kredyt gotówkowy. Przed podpisaniem umowy o kredyt koniecznie ureguluj kwestie limitów na karcie kredytowej. Każde otwarte zobowiązanie to ograniczenie zdolności kredytowej i to w znaczący sposób. Ograniczenie wydatków to kolejna sprawa. Możesz zrezygnować z samochodu na czas spłaty kredytu, przeprowadzić się do tańszego mieszkania, a nawet do mniejszej miejscowości. Kredytodawca zwraca uwagę na wolne środki, które zostają w twoim gospodarstwie domowym po odjęciu kosztów od dochodów. Nawet przy niewielkich dochodach, ale przy sprawnym ograniczeniu kosztów masz szanse na dość duży kredyt gotówkowy. Przy dłuższym terminie obowiązywania umowy kredytowej masz do czynienia z niższymi ratami miesięcznymi.

Ryzyko uzależnione od zdolności kredytowej

Przy pozytywnej zdolności kredytowej po prostu mniej ryzykujesz podczas pozyskiwania zobowiązania. Dobra zdolność kredytowa to gwarancja współpracy z bankiem komercyjnym, a nie niszowymi i często droższymi firmami pożyczkowymi. Nie musisz optymalizować tak naprawdę wszystkich elementów zdolności kredytowej, a jedynie wybrane, na które masz szybki wpływ. Czasami nie da się zmienić dochodów, ale umowę, np. ze zlecenia na umowę o pracę już tak. Jak widzisz masz wiele pomysłów na dopracowanie efektywności spłaty zobowiązań.