Umowa kredytowa dla każdego potencjalnego klienta musi być przede wszystkim przejrzysta, bo tylko wtedy będziemy w stanie stwierdzić, czy podpisanie jej przyniesie nam wymierne korzyści finansowe, czy też nie warto się na ten krok decydować. Kredyt gotówkowy przyda się oczywiście wielu osobom, ale nie można zapomnieć o tym, że banki czyhają na okazję i chcą zarobić na takiej umowie jak najwięcej, dlatego też często pojawiają się w niej ukryte koszty. Przed podpisaniem takiej umowy warto więc zwrócić się o poradę do sprawdzonego pośrednika kredytowego, który na spokojnie nam wszystko wytłumaczy i powie, czy taka umowa jest dla nas dobra, albo odwiedź portale w sieci, na przykład takie jak ten: http://www.splatka.pl/.

Do ukrytych kosztów zaliczyć można przede wszystkim możliwość wydłużenia spłaty kredytu, w przypadku, gdy nie będziemy mieścili się ze spłatą rat w określonym przez bank czasie. Warto więc dowiedzieć się tego, czy taki zapis występuje w umowie, bo w przeciwnym razie zupełnie nieświadomi powagi sytuacji możemy przedłużyć swoją umowę na dobrych parę lat. Taka prolongata to zmora wielu klientów, także trzeba się na to odpowiednio przygotować, aby umowa kredytowa nie zawierała w sobie żadnych niepotrzebnych niespodzianek. Ukryte koszty to także możliwość przewalutowania naszego kredytu na walutę droższą, a to oznaczać będzie wtedy zdecydowanie większe koszty spłaty, na co nikt nie ma ochoty. Kredyt gotówkowy może być też udzielony na kilkanaście lat z zabezpieczeniem w formie hipoteki, a wtedy trzeba wycenić zastawioną nieruchomość, to również może być ukryty koszt, gdy taka wycena się w pewnym momencie zmieni na naszą niekorzyść.

Pośrednicy kredytowi są wrażliwi na takie sytuacje i odpowiednio wyczuleni, więc na pewno podpowiedzą nam co należy w takiej sytuacji zrobić, aby nie żałować później swojej decyzji. Ukryte koszty to także dodatkowa opłata za dostarczenie gotówki do domu, na co decyduje się pewien procent klientów, a często nie mają zielonego pojęcia o tym, że za taką transakcję będzie trzeba dodatkowo zapłacić. Niekiedy kredyt gotówkowy przerośnie nasze oczekiwania, a gdy będziemy chcieli uzyskać zaświadczenie o wysokości pozostałego do spłaty kredytu, to wtedy także można się bardzo zdziwić, bo banki też pobierają za to dodatkowe koszty.

Jak widać wyraźnie nie zawsze kredyt wiąże się z kosztami, o których wiemy, a naszym obowiązkiem jest to, aby mieć pełną świadomość tego, ile pieniędzy będzie trzeba oddać bankowi za to, co nam pożyczyli. Niektóre banki nie stosują takich chwytów i wszystko w ich umowach jest jasne oraz przejrzyste, ale niekiedy można trafić na minę i podczas trwania okresu spłaty kredytu naciąć się na wiele dodatkowych opłat, na które nie będzie nas po prostu stać. Dokładnie przestudiowana umowa kredytowa jest tutaj kluczem do sukcesu, więc warto zrobić to z jakimś pośrednikiem kredytowym, który za niewielką opłatą dobrze nam wszystko wytłumaczy i pomoże wybrać optymalną ofertę kredytową, która spełni nasze wymogi.