Kredyt gotówkowy, to jeden z częściej wybieranych produktów bankowych. Przeznaczony jest on na dowolne wydatki, przykładowo takie jak zakup nowych mebli, czy sfinansowanie wyjazdu. Jest to jeden z wielu rodzajów kredytu, ale chyba najłatwiej go otrzymać. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że kredyt taki jest przeważnie udzielany na stosunkowo niewielkie sumy, jeżeli dla porównania wziąć choćby kredyt hipoteczny, czy kredyt inwestycyjny dla firm. Kredyty gotówkowe to również najczęściej kredyty krótkoterminowe, czyli czas ich spłaty to w zależności od sumy kredytu itp. wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. Jednak coś za coś. Łatwe otrzymanie kredytu wiąże się jednak z dość wysokimi odsetkami, jeżeli wziąć pod uwagę inne rodzaje kredytów. Można jednak wybrać korzystne warunki kredytu wybierając odpowiednią ofertę banku.

Od czego zacząć?

Decydując się na wzięcie kredytu trzeba oczywiście najpierw przeanalizować swoje możliwości finansowe, które umożliwią terminowe spłacenie zobowiązań wraz z odsetkami. Jeżeli stwierdzimy, że spłata nie będzie problemu, to nadchodzi czas wyszukania najkorzystniejszej oferty. Kredyty gotówkowe mogą się różnić warunkami w różnych bankach, a oferta jest naprawdę bogata. Może się więc wydawać, że znalezienie tej najodpowiedniejszej będzie trudnym zadaniem. Nie musi jednak tak być, jeżeli skorzystamy z odpowiedniej pomocy, jaka stanowią porównywarki kredytów dostępne w sieci. Tam znajdują się niemalże wszystkie oferty kredytów, jakie oferują działające w kraju banki. Dowiemy się tam m.in. o wysokości oprocentowania, czy ilości i wysokości rat przy danej wysokości kredytu. Jeżeli znajdziemy interesującą nas ofertę, to wystarczy tylko kliknąć odnośnik, aby zweryfikować dane u źródła, czyli na stronie samego banku. Prawda, że w ten sposób znalezienie odpowiedniej oferty jest już znacznie prostsze?

Co dalej?

Kiedy już jesteśmy pewni, że konkretna oferta jest dla nas, to musimy udać się do banku i złożyć wniosek o udzielenie kredytu. Oczywiście nie dostaniemy go automatycznie. Najpierw bank musi sprawdzić, czy będziemy w stanie go spłacić. Chodzi o to, aby bank udzielając kredytów nie ponosił strat związanych z niewypłacalnością kredytobiorców. Warunki nie są tu aż tak restrykcyjne, jak w przypadku kredytów na bardzo duże sumy, ale jednak istnieją. Generalnie chodzi o to, aby posiadać zdolność kredytową. Tu bardzo istotna jest nasza historia kredytowa, która znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. Z pewnością większe szanse na otrzymanie kredytu będzie  mieć osoba, która terminowo spłacała swoje poprzednie zobowiązania. Warto więc takie sprawy uregulować. Oprócz tego poproszeni możemy zostać o wykaszania tego, że mamy stałe dochody, czy o poręczenie przez inną osobę, chociaż przy mniejszych sumach kredytu nie zawsze jest to wymagane. Kiedy zostaniemy pozytywnie zweryfikowani, to dostaniemy zgodę na kredyt, a wtedy wszystko powinno pójść już w miarę szybko. Po załatwieniu ostatnich formalności możemy otrzymać upragnioną gotówkę i zrealizować swój cel.